مطالب علمی

انسان سخت افزار متغیر!

ریتم ذهن | Brain Rhythm

انسان سخت افزار متغیر!

سال های سال داشتم به این فکر می کردم چه چگونه ممکن هست که بعضی از انسان ها کار های خارق العاده ای انجام می دهند و من چگونه می توانم این گونه باشم؟!؟

پس از چندین سال تفکر پراکنده یک باره این به ذهنم خطور کرد که انسان یک ماشین ایست که می تواند بر حسب احتیاج خود سخت افزار مورد نیاز خود را تامین کند چند مثال :

  1. هنگامی که فردی می خواد یک وزنه ۱۰۰ کیلویی را بالا سر خود ببرد ابتدا نیاز است بتواند وزنه های سبکتر را چندین بار یا بهتر است بگوییم چندین هزار بار بالا و پایین ببرد خوب برای همه این امر واضح هست که پس از بالا بردن چندین هزار بار یک وزنه ماهیچه های فرد قوی شده و می تواند وزنه ای سنگین تر را بلند کند! در ابعاد سلولی اگر بررسی کنیم می فهمییم که یک ماهیچه قطور تر و دارای تعداد بیشتری  سلول شده اولی بایدبه این توجه کرد که تا زمانی که بدن قانع نشود که ما به یک سخت افزار قوی تر نیاز داریم آن را برای ما به وجود نمی آورد.

  2. هنگامی که یک فرد می خواد از خیابان عبور کند باید به بسیاری داده توجه داشته باشد داده هایی مثل فاصله با اجسام سرعت آن ها مکان کنونی و مکان مقصد و… اگر از یک کودک به خواهیم از خیابان عبور کند مغز او نمی تواند این حجم از داده را تحلیل کند زیرا قبلا آن را انجام نداده و تجربه لازم برای آن کار را ندارد (مهار حل مسئله) ولی اگر کودک را چندین بار از خیابان عبور دهیم کودک توانایی تحلیل داده را پیدا می کند اما هنوز برای استفاده کردن آن یش نیاز هایی می خواد که باید کسب کند . باز هم می توان گفت فرد به بدن خود اطلاعات مورد نیاز را داده و از آن خواسته که با داده های قبلی تطبیق دهد و بهترین خروجی را تحویل دهد.اینکار در اصل برنامه نویسی مغز برای یک کار است .

  3. یکی از ورزش های المپیک.پرش با چوب اسکی هست که به واقع یکی از سخت ترین ورزش هاست در کل اصلی ترین کاری که باید ورزش کار بکند فرود مناسب هست فردی که می خواهد این ورزش را شروع کند ابتدا باید از سکوهای کم ارتفاعبا استفاده از چوب اسکی بپرواز دربیاید سپس بعد از تمارین پی در پی در این سکو به سکو های بد راه یابد . یکی از بخش های اصلی مغز مخچه هست که وظیفه پیشبینی حرکات آینده را بکند که این پیش بینی ها با استفاده از تجربیات گذشته هست باتوجه به این موضوع می توان فهمید که برای این که این بخش از مغز هماهنگی لازم را اجرا نماید نیازمند به برنامه ریزی هست حال می خواهیم بفهمیم که این برنامه ریزی چه گونه هست

برنامه ریزی مغز

دانشمندان پس از سال ها تحقیق بر چگونگی ذخیره اطلاعات به این نتیجه رسیدند که مغ با استفاده از ایجاد زوائدی در مغز و اتصال این زوائد به یک دیگر عمل ذخیره اطلاعات را انجام می دهد و پس از بررسی مغز اجساد به این نتیجه رسیدند که در مغز هیچ دونفری الگو چینشی این زوائد یکی نیست و همانند اثر انگشست مغز هر فرد به یک الگوی خاص چینش یافته ؛ بنابراین به این پی می بریم که برنامه ریزی مغز به صورت فیزیکی و تغییر سخت افزاری صورت می گیرد!

ساماندهی اطلاعات

  یکی از روش های سازماندهی اطلاعات مغز برگشت به گذشته هست مغز برای این که بتواند اطلاعات جدید را ذخیره کند از ایجاد یکسری سیناپس جدید برای این کار استفاده می کند برای همین یک سری روش با اتکا به داده قبلی یاد گیری را برای ما سریع تر و بهتر می کند این گونه روش ها با استفاده از از ایجاد نورون های ارتباطی بین داده جدید و داده قدیمی کار می کنند!